"Ibuprofen" a "Ibuklin": aký je rozdiel a čo je lepšie

Praktickí lekári a pediateri sa často musia zaoberať sťažnosťami pacientov na horúčku alebo dokonca na horúčku. To je jeden z najčastejších príznakov nielen ARVI, ale aj rad neprenosných chorôb. Preto je výber správnej antipyretiky tak dôležitým problémom a je relevantný nielen pre deti, ale aj pre pacientov akéhokoľvek veku.

V klinickej praxi sa pre takéto prípady používajú lieky ako paracetamol a ibuprofen a nedávno sa k nim pridal liek Ibuklin, ktorý je kombináciou týchto látok.

Ibuprofen a jeho vlastnosti

Ibuprofen (nie je to len samotná látka, ale aj obchodný názov lieku) patrí do kategórie nesteroidných protizápalových liekov . Dodáva sa v rôznych formách - napríklad tablety, čapíky alebo sirupy (majú sladkú chuť, ktorú deti milujú).

Aktívna zložka lieku je derivát kyseliny propiónovej - to je zlúčenina nazývaná ibuprofén. Štúdie ukázali, že znižuje teplotu pomalšie ako paracetamol. Ibuprofen má však pomerne silný analgetický účinok, ktorý kompenzuje túto nevýhodu. Okrem toho je analgetický účinok dvojnásobný - periférny v postihnutej oblasti a je bežný v orgánoch centrálneho nervového systému.

Ibuklin a jeho funkcie

Ibuklin je protizápalové a antipyretické činidlo, ktoré má tiež analgetický účinok . Priemysel ho vyrába v dvoch formách - dieťa a dospelý. Ibuklin pre deti obsahuje 100 mg ibuprofénu a 125 mg paracetamolu. Vďaka pohodlnému formátu sa taká tabletka dá ľahko a jednoducho prehltnúť. U „dospelých“ tabliet je obsah 400 mg a 325 mg.

Ibuklin môže tiež znížiť intenzitu bolesti. Z hľadiska farmakologického mechanizmu tiež inhibuje syntézu určitých zložiek v centrálnom nervovom systéme, aby sa znížila vodivosť bolestivých účinkov. Vo všeobecnosti je však mechanizmus jeho pôsobenia oveľa komplikovanejší ako mechanizmus Ibuprofenu.

Čo sa im páči?

Tieto lieky majú spoločný rozsah použitia. Ibuprofen a Ibuklin sú predpísané pre:

  1. Horúčka sprevádzaná ARVI, angína, zápal stredného ucha a iné podobné ochorenia.
  2. Artritída rôznych typov, vrátane dny.
  3. S miernym syndrómom bolesti spojeným s neuralgiou, bolesťami hlavy, ochoreniami pohybového aparátu.
  4. S poraneniami spôsobujúcimi poškodenie svalov a väzov.

U žien sa tieto lieky môžu predpisovať na adnexitídu a iné zápalové ochorenia reprodukčného systému.

Zoznam kontraindikácií bude prakticky rovnaký pre oba prípady. Oba lieky nie je možné užívať:

  • Precitlivenosť na zložky lieku,
  • Ulcerózne ochorenia tráviaceho traktu,
  • Hemoragická diatéza,
  • Patológie zrakového nervu.

Obidva prostriedky sa nesmú používať počas tehotenstva a dojčenia. Aj keď niektoré zdroje hovoria o Ibuprofene, že budúce matky ho môžu ešte používať, ale len s opatrnosťou, je potrebné pripomenúť, že ešte nebola vykonaná úplná štúdia vplyvu tohto lieku na plod. A v treťom trimestri tehotenstva nie je možné presne piť.

Ibuprofen a Ibuklin sa odporúča užívať len po jedle, aby sa minimalizoval účinok na žalúdok.

Porovnanie a ako sa líšia

Hlavným rozdielom medzi Ibuprofenom a Ibuklinom je chemické zloženie . Posledne menovaný je kombinovaný liek, ktorý zahŕňa ako ibuprofén, tak paracetamol, takže má všetky výhody oboch týchto látok.

V tomto ohľade sa farmakologický účinok Ibuklin líši od Ibuprofenu. Z teoretického hľadiska je dôležité, aby paracetamol vo svojom zložení oslabil excitabilitu mozgového centra zodpovedného za termoreguláciu, zatiaľ čo ibuprofén zvyšuje produkciu vlastného interferónu.

V praxi je pre pacientov rozdiel, že Ibuklin má relatívne málo vedľajších účinkov, vrátane nepohodlia a miernej bolesti v gastrointestinálnom trakte, narušeného krvného obrazu, alergických reakcií vo forme kožnej vyrážky, v zriedkavých prípadoch zlyhania obličiek. Takéto nefrotoxické reakcie sa vyskytujú len u pacientov s rizikom týchto ochorení.

Ale pri užívaní Ibuprofenu sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, objavia sa príznaky srdcového zlyhania a niekedy sa zvýši aj krvný tlak. Dlhodobé užívanie ibuprofénu môže tiež viesť k tomu, že sa u pacienta vyvinie opuch, porucha funkcie obličiek, anémia alebo iné krvné ochorenia. Pri liečbe Ibuprofenom môžu existovať iné problémy, vrátane tých, ktoré sú spojené so zvýšením hladín krvných doštičiek.

Čo si vybrať

Štúdie ukázali, že kombinovaná terapia, ako je Ibuklin, môže významne znížiť riziko nežiaducich reakcií, pretože farmakologický účinok (zníženie teploty a zmiernenie bolesti) sa dá dosiahnuť pomocou nižších dávok jeho zložiek - paracetamolu a ibuprofénu. Zdá sa, že ich antipyretické opatrenia v tomto prípade sú zhrnuté.

V súčasnosti sa Ibuklin vo vhodnej dávke odporúča deťom pri vysokej teplote, ktoré sú sprevádzané bolesťami kĺbov, kostí a svalov. Považuje sa za úplne bezpečný prostriedok aj pre malé deti.

V roku 2012 sa uskutočnili multicentrické štúdie, ktoré preukázali, že liek Ibuklin je účinný aj pre dospelých, s lepšími výsledkami pri použití ako pri monoterapii s použitím samotného ibuprofénu alebo samotného paracetamolu. Ak teda pacient nemá precitlivenosť na paracetamol, Ibuklin u detí a dospelých bude lepšou voľbou v porovnaní s Ibuprofenom.

Ten je vhodný pre tých, ktorí sú alergickí na paracetamol. Okrem toho, pretože sa vyrába vo forme čapíkov, táto možnosť sa odporúča pre tých, ktorí nemôžu piť liek obvyklým spôsobom.

Odporúčaná

Renault Duster alebo Kaptur: porovnanie a čo je lepšie kúpiť
2019
Rozdiely a rozdiely medzi planétami a hviezdami
2019
Gél na leštenie a šelak - čo to je a aký je rozdiel
2019